– Komunikat

Informacja

W wyniku powodzi po stronie czeskiej doszło do uszkodzenia wodociągu przesyłającego wodę dla mieszkańców Jastrzębia-Zdroju. Od 15.09.2024 korzystamy wyłącznie z wody dostarczanej przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. Jest to sprawdzony dostawca z którym Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji S.A. współpracuje od wielu lat. Z wody produkowanej w GPW S.A. korzystają ościenne miejscowości, a łącznie ponad 3,5 miliona mieszkańców aglomeracji śląskiej.

Woda, która obecnie płynie w naszych kranach, pochodzi z eksploatowanego od wielu lat źródła, wykorzystywanego do zasilania m.in. północnych części Jastrzębia-Zdroju. Woda jest regularnie badana zarówno przez służby GPW S.A. jak i JZWiK S.A. Spełnia wszystkie normy określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i jest w pełni bezpieczna do spożycia!

Bieżące raporty z badań wody znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej JZWiK S.A.

Jak wynika z najnowszej publikacji Światowej Organizacji Zdrowia z dnia 2.03.2020r. (Water, sanitation, hygiene and waste management for the COVID-19 virus. Technical brief. WHO 3 March 2020) wcześniej obowiązujące wytyczne WHO dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia i bezpieczeństwa systemów zaopatrzenia w wodę obejmują również sytuację związaną z wybuchem epidemii COVID-19. WHO uważa, że dodatkowe środki nie są potrzebne. W szczególności proces dezynfekcji wody zapewnia szybką inaktywację wirusa COVID-19. WHO informuje, że obecnie nie ma żadnych dowodów na przeżycie wirusa COVID-19 w wodzie pitnej.

Koronawirusy towarzyszą człowiekowi od wieków. Uważa się, że są odpowiedzialne za 10–20% wszystkich przeziębień i tzw. „infekcji grypowych”. Jak wynika z dostępnej literatury naukowej, koronawirusy charakteryzują się niską odpornością na promieniowanie UV i środki dezynfekcyjne powszechnie stosowane w procesach technologicznych uzdatniania wody takie jak chlor, podchloryn sodu czy dwutlenek chloru. Wirusy te, podobnie jak inne zawieszone cząstki o takich rozmiarach, usuwane są z wody w procesie koagulacji połączonej z flokulacją wspomaganą polielektrolitami i filtracją na filtrach piaskowych, piaskowo-antracytowych i (lub) węglowych. (Źródło: MPWiK Kraków)

Woda dostarczana przez Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji S.A. czerpana jest z dwóch źródeł zasilania. Pierwsze podstawowe, czerpane jest ze źródeł rzek Ostravicy i Moravka w czeskich Beskidach. Teren wokół obu zbiorników wody MORAVKA i SANCE należy do obszaru ściśle chronionego tzn. Parku Krajobrazowego. Na obszarze przyległym do zbiorników wprowadzony jest bezwzględny zakaz jakiejkolwiek działalności człowieka, która miałaby negatywny wpływ, na jakość wody. Technologia obu stacji uzdatniania wody oparta jest na jednostopniowej koagulacji, a stosowane chemikalia do dezynfekcji wody używane są w ilości niezbędnej dla zapewnia bezpieczeństwa przesyłu wody do odbiorcy. Woda z drugiego źródła zasilania w wodę pitną mieszkańców Jastrzębia-Zdrój pochodzi z Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Katowicach ujęcie Goczałkowice, poddawana jest pełnemu procesowi uzdatniania jak również procesowi dezynfekcji w celu zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego.

Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji S.A. zapewnia, że woda pitna dostarczana mieszkańcom Miasta Jastrzębie-Zdrój spełnia wszystkie wymagania jakościowe określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz wymagania Dyrektywy Rady Unii Europejskiej dotyczącej jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi – jest w pełni bezpieczna dla zdrowia, a w szczególności nie zawiera żadnych patogennych mikroorganizmów.

Powrót na górę strony