Miasto Jastrzębie Zdrój jest w 100 % zwodociągowane. Jastrzębska sieć wodociągowa pracuje w układzie pierścieniowym i zasilana jest poprzez studnie zakupowe, redukcyjne i sieć pompowni. Z uwagi na zróżnicowanie terenu miasto podzielone jest na VI stref ciśnieniowych. Powiązanie sieci wodociągowej Miasta Jastrzębia-Zdrój z sieciami wodociągowymi gmin ościennych pozwala na sprzedaż wody pitnej dla gmin: Godów, Mszana, Zebrzydowice i Pawłowice.
Łączna długość sieci wodociągowej będącej na majątku JZWiK S.A. wynosi 562 km (stan na 09.2024 r.).
Uwzględniając strukturę materiałową wodociągów jastrzębskich, większość stanowią rurociągi z tworzyw sztucznych (około 97%) w pozostałej części są to rurociągi stalowe (około 2%) i żeliwne (1%). Przewaga rur wykonanych z tworzyw sztucznych nad rurami z innych materiałów jest wynikiem prowadzonych przez JZWiK S.A. wymiany sieci.
Od początku działalności JZWiK S.A. prowadził systematyczną wymianę sieci wodociągowej w wyniku, której wymieniono znaczną część sieci wodociągowej. Działania remontowe i modernizacyjne na sieci wodociągowej obniżyły zdecydowanie ilość występujących awarii na terenie miasta.
Ciągłość dostaw wody dla odbiorców w budynkach wysokich zapewniona jest poprzez 5 pompowni wody oraz zbiorniki wody pitnej o łącznej pojemności 5800 m3.
- Pompownia wody Barbara, ul. Turystyczna
- Pompownia wody KJ, ul. Wrocławska
- Pompownia wody C1, ul. Wielkopolska
- Pompownia wody EC Moszczenica, ul. Armii Krajowej
- Pompownia wody VI, ul. Kusocińskiego
W odniesieniu do ilości kupowanej wody wielkość strat na obszarze działalności JZWiK S.A., kształtuje się obecnie na poziomie 4% co plasuje nasz system zaopatrzenia w wodę na poziomie najwyższych standardów nie tylko europejskich, ale i światowych.