Aglomeracja Jastrzębie-Zdrój została ustanowiona w 2007 roku jako wynik porządkowania gospodarki ściekowej na terenie Miasta Jastrzębie-Zdrój, Gminy Mszana i Godów.
Wyposażenie aglomeracji stanowi:
- Zakład Ochrony Wód “Ruptawa” (148918 RLM – 90% ścieków)
- Zakład Ochrony Wód “Dolna” (26700 RLM – 10% ścieków)
- 582 km kanalizacji sanitarnej
- 106 przepompowni ścieków
- 2 stacje zlewne
Teren na którym zlokalizowana jest Aglomeracja Jastrzębie-Zdrój to obszar polodowcowy, stąd też podział zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej na zlewnię ZOW Ruptawa i Dolna.
Jastrzębska aglomeracja charakteryzuje się tym, że posiada wspólny węzeł przeróbki osadów na terenie ZOW Ruptawa wybudowany w latach 1997-2001. Oba zakłady ochrony wód swój początek datują na lata 60-te ubiegłego stulecia. Ówczesna technologia oparta była na osadnikach Imhoffa i osadnikach wtórnych pionowych. Oczyszczalnie różniły się jedynie sposobem biologicznego oczyszczania ścieków. ZOW Ruptawa wyposażony był w komory Inka, a ZOW Dolna w złoża biologiczne.
W latach 1997 – 2001 na obu obiektach przeprowadzono poważne modernizacje wprowadzające technologie umożliwiające usuwanie związków biogennych wymagane ówczesnym prawem.
W tym też okresie powstał wspomniany już wspólny węzeł osadowy na terenie ZOW RUPTAWA dla obu obiektów z zamkniętymi komorami fermentacyjnymi, jednakże bez jednostek kogeneracyjnych.
Kolejna modernizacja ZOW Ruptawa miała miejsce w latach 2006 – 2008 podczas realizacji inwestycji dofinansowanej z Funduszu Spójności (2004-2010r.) Modernizacja „RUPTAWY” miała na celu eliminacje tzw. „wąskich gardeł” zarówno technicznych, jak i technologicznych. Ponadto, obiekt został wyposażony w dwie jednostki kogeneracyjne (urządzenia do produkcji energii elektrycznej i cieplnej), instalacje do produkcji kompozytu mineralno-organicznego wraz z wiatą magazynową.
ZOW Dolna nie był objęty modernizacją w ramach projektu Funduszu Spójności. Ówczesny Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych nie uwzględniał możliwości dofinansowania modernizacji takiego obiektu. Jednak JZWiK S.A. we własnym zakresie dostosował technologie usuwania biogenów na terenie ZOW Dolna, będąc przekonany, że w myśl dyrektywy 91/271/EWG cała aglomeracja ma uzyskać ten sam stopień ochrony wód. I tak od 2012 roku po uzyskaniu nowego pozwolenia wodno-prawnego ścieki oczyszczone na wylocie z Dolnej osiągają parametry azot 10 mg/l i fosfor 1 mg/l. Te działania wyprzedziły zmiany w prawie wodnym, dotyczące wdrażania dyrektywy 91/271/EWG zgodnie z artykułem 5.2.